Recenzja kursu Developing Applications Using Cisco Core Platforms and APIs

Zdobywanie wiedzy i praktyki to ciągły proces. Szczególnie w informatyce, gdzie co chwila musimy poznać nową technologię, urządzenie czy zdobyć inne umiejętności. Możemy uczyć się sami lub sięgnąć po szkolenia. Na platformie Cisco Learning Network znajdziemy kurs Developing Applications Using Cisco Core Platforms and APIs (DEVCOR), który ma pomóc przygotować się do egzaminu DEVCOR. Ale nawet dla osób, które nie planują podchodzić do tego egzaminu będzie on przydatny. Ja niedawno sam go ukończyłem.

Zawartość szkolenia

Kurs podzielony jest na 12 rozdziałów. Każdy z nich poświęcony jest innej tematyce lub technologii. Tematyka jest bardzo zróżnicowana. Znajdziemy przykładowo bardzo techniczne i zorientowane na rozwiązania Cisco rozdziały takie jak “Implementing ChatOps Applications”. Jest on w całości poświęcony funkcjonalnościom wbudowanym w Cisco WebEx Teams, choć wprowadza także w teorię i sposoby wykorzystania diagramów sekwencyjnych czy UML. Inne rozdziały, na przykład “Modeling Data with YANG”, przedstawiają materiał w sposób bardziej teoretyczny niż praktyczny. Każdy rozdział podzielony jest na lekcje, które mają opisywać jedno wybrane zagadnienie. Niektóre lekcje to laby.

DEVCOR Nagranie demonstracji

Niestety nie wszystkie laby są w formie praktycznej gotowej do tego aby kursant sam przećwiczył materiał. Niektóre to po prostu nagrania demonstracji wykonanej przez instruktora. To bardzo duże rozczarowanie jak dla mnie

Formuła prowadzenia szkolenia jest identyczna jak we wszystkich szkoleniach dostarczanych w formie on-line. Jest to głównie tekst, który musimy przeczytać opatrzony dobrej jakości schematami grafikami. Część lekcji zawiera także nagrania video. 

Czy szkolenie przygotowuje do egzaminu DEVCOR?

Nie podchodziłem do egzaminu DEVCOR zatem nie odniosę się do tego bezpośrednio. Porównując blueprint egzaminu DEVCOR oraz agendę szkolenia mogę wnioskować, że da ono dobre fundamenty do przygotowanie się do egzaminu. O ile przejdziemy je uczciwie i wykonamy wszystkie zadania praktyczne. Nie wydaje mi się jednak, aby materiał ten był wystarczający aby podejść do egzaminu. Ponieważ bardzo ważna jest w przypadku ścieżki DevNet praktyka, a nie suche umiejętności. Praktyki zaś nie zdobędziemy bez rzeczywistej pracy z automatyzacją. W przypadku egzaminów z routingu od biedy można było “wykuć” się poleceń i nawet przy braku doświadczenie drogą eliminacji trafić we właściwą odpowiedź. W programowaniu tak się nie da – jeden problem można rozwiązać na setki sposobów wykorzystując do tego wiele narzędzi czy bibliotek. Oczywiście Cisco promuje w szkoleniu pewien zestaw narzędzi, ale powiedzmy sobie szczerze, że w programowaniu nie da się na pamięć wyuczyć stosowania wskazanej biblioteki. Co więcej – może taki podejście być też niebezpieczne na dłuższą metę.

W artykule Jak oceniam egzamin DEVASC 200-901wyraziłem opinię, że egzamin ten jest pierwszym od dawna egzaminem, który był na czasie i praktyczny. Pozbawiony nieprecyzyjnych i podchwytliwych pytań sprawdzających pamięciowe wykucie się podchwytliwych elementów materiału. Czytając opinie w Internecie o DEVCOR tego już nie można podobno powiedzieć. Zatem jeżeli DEVCOR powraca to złej praktyki budowania egzaminów przez Cisco, to na pewno szkolenie to nie jest wystarczające do przygotowania się i podejścia do egzaminu.

Podsumowanie

Szkolenie nie jest złe, ale też nie pokrywa moim zdaniem wielu aspektów i obszarów tematycznych, których opanowanie może być niezbędne na egzaminie. Duży plus za przygotowanie labów, które pozwalają w praktyce przećwiczyć omawiany materiał, choć prowadzenie “za rączkę” nie jest moją ulubioną metodą realizacji zajęć praktycznych. Brakuje trochę prac domowych, aby samemu coś stworzyć. 

O ile samo szkolenie Developing Applications Using Cisco Core Platforms and APIs może nie być wystarczające o tyle w połączeniu z oficjalnym podręcznikiem Officeal Cert Guide (wychodzi pod koniec lipca 2022) i rzetelną praktyką mogą stanowić bardzo dobry fundament wiedzy do podejścia do egzaminu.

Nominalna cena kursu to $800. Mnie udało się go zakupić na przecenie w ramach Black Friday za $480. Dostęp ważny jest pół roku od daty zakupu. Przejście całego kursu i zaliczenie wszystkich testów na koniec każdego z modułów daje nam elektroniczny certyfikat ukończenia szkolenia. Certyfikat ten daje 64 punkty w ramach programu Continuous Education pozwalającego na odnowienie egzaminów Cisco bez konieczności podchodzenia do egzaminów. Jeżeli nie jesteście przekonani do kursu możecie za darmo wypróbować jego lekcję próbną.


Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZdradziĆ Ci sekretY udanego projektu automatyzacji?

(link otwiera się w nowym oknie)