Recenzja podręcznika do DEVCOR Study Guide

Korzystając z letniej promocji na CiscoPress zaopatrzyłem się w dwa tytuły związane z automatyzacją. Jedną z tych książek jest świeża, bo wydana ledwo 19 lipca, pozycja “Cisco DevNet Professional DEVCOR 350-901 Study Guide“. Jej autorem jest Constantin Mohorea. Podejście do egzaminu DEVCOR znajduje się w moich planach, ale nie najbliższych. Zapoznałem się jednak chętnie z tą książką by sprawdzić, na ile pomoże mi ona przygotować się w przyszłości do tego egzaminu.

Study Guide to nie to samo co Certification Guide

Zacznijmy od podkreślenia, że książka ta jest wydana jako część serii Study Guide. Nie jest to Official Certification Guide do egzaminu DEVCOR (350-901). Ten ostatni ma podobno ukazać się nakładem CiscoPress jeszcze w tym roku. Póki co nie znajduje się jednak na dostępnej liście planów wydawniczych.

Dlaczego podkreślam różnicę pomiędzy Study Guide a Certfication Guide? Dlatego, że mimo, że pokrywa ona cały blueprint (zakres materiału egzaminu), to przeznaczona jest dla osób, które mogą wykazać się praktyką w omawianych zagadnieniach. Służy bardziej ugruntowaniu i uzupełnieniu wiedzy przed podejściem do egzaminu, niż je zdobyciem od podstaw. Wybór niewłaściwego podręcznika to bardzo częsty błąd popełniany przez kandydatów wszelkich egzaminów. Niewłaściwy podręcznik co prawda nie uczy nas niepoprawnych rzeczy, ale za jego pomocą nie zdobędziemy w przystępny sposób wiedzy, która jest niezbędna do podejścia do danego egzaminu. Pamiętajmy także, że często jedna książka może być niewystarczająca.

Okładka DEVCOR Study Guide

Zawartość DEVCOR Study Guide

Podręcznik DEVCOR Study Guide dostępny jest w CiscoPress jedynie w formie elektronicznej. Nie wiem czy są plany wydania wersji papierowej. Nie jest to także bardzo gruba pozycja, a wręcz zaskakująco skromna. Te 191 stron, które otrzymujemy w porównaniu do 1139 stron DevNet Associate DEVASC Official Certification Guide, na pierwszy rzut oka wygląda na bardzo mało. Wspomniałem jednak przed chwilą że inna jest rola serii Official Certification Guide, a inna Study Guide.

Książka wydana jest w sposób bardzo przejrzysty. Nie jest regułą dla wszystkich elektronicznych publikacji CiscoPress, więc zaliczam to na duży plus. Dotyczy to zarówno diagramów, wszystkich wypunktowań jak i listingów konfiguracji czy kodu. Całość wydana jest w kolorze co bardzo ułatwia prezentację informacji. Zresztą wystarczy spojrzeć na poniższy diagram, który jest zamieszczony w ramach publicznie dostępnego przykładowego rozdziału.

Diagram z książki DEVCOR Study Guide

Rozdziały, które mnie interesowały merytorycznie były dobrze skrojone, choć pozostawiały niedosyt i konieczność dalszego samodzielnego rozszerzania swojej wiedzy. W tym kontekście mam nadzieję, że Official Certification Guide rzeczywiście tą lukę wypełni. Ale na przykład dzięki “Cisco DevNet Professional DEVCOR 350-901 Study Guide” mam teraz pod ręką dobrze napisany i skompensowany przewodnik po usłudze IOx dostępnej na wybranych platformach Cisco. Dotychczas, aby coś sprawdzić lub sobie przypomnieć, musiałem wertować dokumentację różnych platform. Cieszy mnie też, że duży nacisk kładziony jest na aspekty bezpieczeństwa automatyzacji.

Pod koniec każdego rozdziały znajdziemy quiz. W każdej publikacji CiscoPress uważam quizy za zbędy wypełniacz i nie inaczej jest tutaj. Pytania w książkach zazwyczaj nijak mają się do pytań na egzaminie. W przypadku tej konkretnej publikacji moim zdaniem lepszym pomysłem byłoby ułożenie praktycznych zadań do zaprogramowania przez czytelników. Przykładowo – w rozdziale “Application Deployment and Security” widziałbym zadanie polegające na napisaniu przepisu Dockerfile. Zadaniem czytelnika byłoby samodzielne zamknięcie przykładowej aplikacji, choćby nmap, w kontenerze. Moim zdaniem takie zadanie kandydatowi do certyfikatu DevNet Professional nie powinno sprawić problemu.

Jak efektywnie korzystać z książki

Moje koleżanki i moi koledzy, którzy zdali tak jak ja egzamin CCIE, dobrze pamiętają naukę z wielu książek. Na przykład dla ścieżki Routing&Switching (obecnie Enterprise Infrastructure) jest oficjalny podręcznik „CCIE Routing and Switching Official Cert Guide”. Wiemy też dobrze, że ta mająca ponad 1800 stron pozycja to w gruncie rzeczy taki mocno rozbudowany spis treści. Wszyscy zgłębialiśmy dodatkowo wiedzę z wielu innych publikacji, aby kompleksowo przygotować się przed podejściem do egzaminu. Książka Constantina Mohorei moim zdaniem pełni podobną rolę. W żadnym wypadku jej zawartość to nie jest wystarczający materiał do tego, aby przygotować się do podejścia do egzaminu. Stanowi za to fantastyczny punkt wyjścia do nauki, zgłębiania innych książek czy publikacji elektronicznych, albo powtórki przed samym egzaminem. Przedstawione tam przykłady mogą ponadto stanowić dobre wyjście do tworzenia własnych skryptów, bądź przypomnienia sobie jak działają pewne mechanizmy bez konieczności wertowania dokumentacji.

Osobiście książka mi się podoba i z czystym sumieniem mogę ją polecić wszystkim zainteresowanym programowalnym podejściem do infrastruktury. Nawet tym, którzy nie przygotowują się do egzaminu DEVCOR lecz automatyzują zadania w środowisku z urządzeniami z logiem Cisco.

E-BOOK

Zaczynasz swój pierwszy projekt związany z automatyzacją?

Ten e-book jest dla Ciebie! Zawiera sprawdzone podejście, które realizowałem w wielu projektach. Sprawdź co możesz zrobić, by odnieść sukces!


Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZdradziĆ Ci sekretY udanego projektu automatyzacji?

(link otwiera się w nowym oknie)