Spojrzenie na oficjalny podręcznik DEVASC

Na początku października nakładem wydawnictwa CiscoPress została wydana książka Cisco Certified DevNet Associate DEVASC 200-901 Official Certification Guide. Na tą książkę czeka wiele osób, które mają w planach przystąpienie do egzaminu. Zainteresowane nią są też osoby, które po prostu chcą poznać świat DevNet. Pożyczyłem książkę na kilka godzin od znajomego, dzięki temu mogę wam przedstawić jej recenzję. 

Oficjalny podręcznik DEVASC

Seria Official Certification Guide znana jest wszystkim którzy kiedykolwiek przystępowali do nauki do egzaminów Cisco. Są to książki rzetelnie napisane, choć często traktujące pewne tematy dość powierzchownie. Książek z tej serii przeczytałem co najmniej kilkanaście, zazwyczaj przygotowując się do egzaminów. Szczególnie te przeznaczone dla ekspertów należało raczej traktować jako spis treści i wskazówkę, które obszary wiedzy należy samodzielnie pogłębiać korzystając z innych publikacji. Zdecydowanie nie były to pozycje stanowiące kompleksową biblię, która pozwałała w pełni przygotować się do egzaminu. Jednak w przypadku egzaminów z poziomu Associate niezbędna wiedza była w dużej mierze zawarta w książkach z tej serii. Podparta solidną praktyką pozwalała kandydatowi zdać egzamin.

W podręczniku DevNet Associate Official Certification Guide spisem treści jest de facto blueprint egzaminu DEVASC 200-901. Przypomnijmy, że blueprint to oficjalny zakres tematyczny, z którego wiedza jest sprawdzana na egzaminie certyfikacyjnym. Oznacza to, że książka pokrywa w całości tematy poruszane na pytaniach egzaminacyjnych. Zatem kandydat powinien z podręcznika zdobyć wiedzę niezbędną do przygotowanie się do egzaminu. Z doświadczenia jednak wiem, że wiedzę te należy pogłębić i przećwiczyć we własnym zakresie. Pytania na egzaminie potrafią być podchwytliwe i szczegółowe, zatem potrzebna jest oprócz teorii także praktyczna znajomość technologii czy produktów.

Podręcznik Cisco Certified DevNet Associate DEVASC (200-901)

Tematy, które ciężko przelabować

Rozdziały poświęcone automatyzacji w wykorzystaniem produktów z portfolio Cisco stanowią tutaj bardzo dużą wartość. Przystępujący do egzaminu powinien znać bardzo szerokie ich portfolio oraz możliwości interfejsów API. Na liście znajduje się wiele produktów, których w domowym labie raczej nie uruchomimy takie jak UCS Manager, UCS Director, ISE czy Umbrella. Oprogramowanie innych często dostępne w wersji demonstracyjnej, wymaga jednak udostępnienia przez partnera, a co za tym idzie nie jest tak prosto dostępne. Wiele z nich znajdziemy w DevNet Sandbox, jednak jednorazowy czas korzystania z nich jest ograniczony i wymaga rezerwacji. Dlatego ten fragment książki należy uznać za bardzo przydatny, gdyż pozwala “na sucho” zapoznać się z trudno dostępnymi rozwiązaniami.

A co z pozostałym zakresem materiału ujętego w podręczniku? Egzamin DEVASC jest podstawowym egzaminem wprowadzającym do szeroko pojętego DevNet-u. Zatem w podręczniku nie zabrakło podstaw Python-a, przykładów wykorzystania API, struktur YANG czy YAML. W kolejnych rozdziałach znajdują się także rozdziały poświęcone wdrożeniom i bezpieczeństwu aplikacji czy konteneryzacji za pomocą Dockera. Dodatkowo także dla osób, które wywodzą się ze świata programistów a nie sieciowców umieszczono rozdziały o podstawach budowy i działania sieci IP i usług sieciowych.

Podsumowując – podręcznik Cisco Certified DevNet Associate DEVASC 200-901 Official Certification Guide na pewno w pełni tematycznie pokrywa zagadnienia wyspecyfikowane w blueprint egzaminu. Pamiętam jednak różnicę między szczegółowością wyczerpania tematu w podręcznikach, a detalami pytań na egzaminie. Dla osób doświadczonych będzie dobrym punktem by uporządkować swoją wiedzę. Dla początkujących podręcznik stanowi bardzo dobry punkt wyjścia do samodzielnej nauki.


Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZdradziĆ Ci sekretY udanego projektu automatyzacji?

(link otwiera się w nowym oknie)