Model Driven Telemetry w IOS XE cz. 3

Ważną częścią systemu kolektora w systemie telemetrii jest moduł, za pomocą którego będziemy tworzyć graficzną reprezentację zebranych danych. Surowe dane z Cisco MDT zapisane w bazie InfluxDB może i są dla inżynierów bardziej sexy, ale ciężko się na ich podstawie wyciąga wnioski szczególnie osobom nietechnicznym lub mniej doświadczonym inżynierom. Od wielu lat Grafana jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do wizualizacji danych, nic więc dziwnego że znajduje zastosowanie także w telemetrii.

Grafana i Cisco MDT

W poprzedniej części pokazałem jak połączyć urządzenia z IOS XE z kolektorem zbierającym dane telemetryczne w prostym scenariuszy Cisco MDT. Ostatnim elementem ekosystemu telemetrii jest graficzna reprezentacja uzyskanych danych. Dostępnych produktów jest sporo, zarówno tych komercyjnych jak i darmowych.  Ze względu na elastyczność jak i prostą integrację z InfluxDB Grafana jest jednym z tych najbardziej znanych i popularnych. 

Wspomniany w poprzedniej części Jeremy Cohoe umieścił w ramach projektu Grafana własny Dashboard o nazwie Device Health Monitoring. Przeznaczony jest on do monitorowania urządzeń działających pod kontrolą systemu IOS XE i wysyłających dane w modelach dial-out i dial-in do kolektora.

Aby zainstalować przygotowany przez Jeremy’ego dashboard wybieramy z menu Create -> Import, wpisujemy numer projektu 13462 oraz klikamy Import. Musimy następnie jeszcze wybrać bazę InfluxDB jako źródło danych.

Przygotowany panel zawiera większość dostępnych danych telemetrycznych, które można uzyskać z urządzeń.

Troubleshooting MDT

Okresowo warto sprawdzać poprawność działania systemu telemetrii. Służyć do tego może polecenie show telemetry internal subscription all stats

				
					csrv1000#sh telemetry internal subscription all stats
Telemetry subscription stats:

Subscription ID Connection Info      Msgs Sent Msgs Drop Records Sent
------------------------------------------------------------------------------
108       test peer         9     0     0      
106       test peer         9     0     0      
104       test peer         9     0     0      
102       test peer         9     0     0      
100       test peer         9     0     0      
3306       test peer         7     0     0      
3305       test peer         7     0     0      
3303       test peer         7     0     0      
503       test peer         490    0     0      
101       test peer         0     796    0      

				
			

Polecenie to pozwala w prosty sposób wyłapać, które dane telemetryczne nie są wysyłane do kolektora. W moim przypadku jest to subskrypcja 101, gdyż dla niej komunikaty telemetryczne są odrzucane. Jak się okazuje z dalszej diagnostyki Cisco MDT wynika to z faktu braku połączenia dla tej subskrypcji z kolektorem.

				
					csrv1000#show telemetry ietf subscription 101 receiver 
Telemetry subscription receivers detail:

 Subscription ID: 101
 Address: 10.10.20.50
 Port: 57500
 Protocol: grpc-tcp
 Profile: 
 State: Disconnected
 Explanation: 
				
			

Jak wspominałem w poprzedniej części, aby naprawić tego typu błąd, wymagane jest usunięcie i ponowne wprowadzenie konfiguracji wskazanej subskrypcji. Niestety w moim przypadku subskrypcja z niewiadomego powodu rozłącza się po kilkunastu sekundach. W logach widoczny jest poniższy komunikat błędu. Niestety nie udało mi się ustalić, co jest jego przyczyną.

				
					*May 20 15:22:27.452: %MDT_SUBSCRIPTION-4-TERMINATED: R0/0: pubd: Subscription terminated (stream yang-push, id 101, client 10.10.20.50:57500): run-time error.
				
			

E-BOOK

Zaczynasz swój pierwszy projekt związany z automatyzacją?

Ten e-book jest dla Ciebie! Zawiera sprawdzone podejście, które realizowałem w wielu projektach. Sprawdź co możesz zrobić, by odnieść sukces!

Kategorie: Narzędzia

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZdradziĆ Ci sekretY udanego projektu automatyzacji?

(link otwiera się w nowym oknie)