Czym jest DevNet Code Exchange

Wśród wielu serwisów udostępniających skrypty automatyzacji warto zwrócić uwagę na Cisco DevNet Code Exchange. Jest to platforma, na której zebrane są stworzone przez Cisco oraz niezależnych developerów i entuzjastów skrypty ułatwiające automatyzację produktów z ekosystemu Cisco. Jeżeli więc pracujesz z urządzeniami tej firmy na co dzień, to powinieneś mieć ten serwis w swoich zakładkach. Mój projekt, CMLNetKit, także znajduje się w tym repozytorium.

Czym jest DevNet Code Exchange?

DevNet Code Exchange to platforma zaprojektowana przez Cisco do udostępniania przykładów kodu i narzędzi programistycznych dla programistów i inżynierów sieciowych czy administratorów. Jest ona przeznaczona głównie dla deweloperów pracujących z technologiami Cisco, takimi jak sprzęt sieciowy, oprogramowanie sieciowe i usługi chmurowe.

Na DevNet Code Exchange można znaleźć przykłady kodu napisane w różnych językach programowania, przede wszystkim takich jak Python, JavaScript i Go. Pokazują one, jak wykorzystać różne interfejsy API i biblioteki Cisco do realizacji różnych zadań związanych z sieciami i automatyzacją. Można również znaleźć tam narzędzia i narzędzia programistyczne, takie jak skrypty wiersza polecenia (bash) i narzędzia do automatyzacji, które pomagają zarządzać i monitorować sieci takie jak Terraform.

DevNet Code Exchange jest dostępny za darmo dla wszystkich deweloperów i inżynierów sieciowych i jest źródłem wiedzy i narzędzi, które pomogą im w pracy z technologiami Cisco. Za selekcję dostępnych skryptów odpowiada zespół inżynierów Cisco. 

Jakie kategorie skryptów znajdziemy na DevNet Code Exchange?

Na platformie skrypty są podzielone na różne kategorie w zależności od ich przeznaczenia i języka programowania. Dostępne są następujące kategorie:

 • Sieci: zawiera skrypty dotyczące sieci i sieciowych interfejsów API, takich jak Cisco SD-WAN, Cisco DNA Center i Cisco Meraki.

 • Chmura: zawiera skrypty dotyczące chmury i chmury Cisco, takiej jak Cisco Intersight i Cisco CloudCenter.

 • Bezpieczeństwo: zawiera skrypty dotyczące bezpieczeństwa sieci i danych, takie jak Cisco Stealthwatch i Cisco Umbrella.

 • Automatyzacja: zawiera narzędzia i skrypty do automatyzacji zadań związanych z sieciami, takie jak skrypty wiersza polecenia i narzędzia do zarządzania sieciami.

 • Programowanie: zawiera skrypty i biblioteki napisane w różnych językach programowania, takich jak Python, JavaScript i Go, które mogą być używane do tworzenia aplikacji sieciowych.

 • Wirtualizacja i konteneryzacja: zawiera skrypty dotyczące wirtualizacji i konteneryzacji, takiej jak Cisco Container Platform i Cisco HyperFlex.

 • Inne: zawiera skrypty niepasujące do powyższych kategorii lub dotyczące różnych innych obszarów związanych z sieciami.

Możesz przeglądać skrypty w poszczególnych kategoriach lub wyszukać konkretny skrypt, korzystając z wyszukiwarki na platformie DevNet Code Exchange.

Jak umieścić własny skrypt na DevNet Code Exchange?

Aby umieścić własny skrypt na platformie DevNet Code Exchange, należy wykonać następujące kroki:

 1. Zarejestruj się w serwisie. Możesz wykorzystać do tego swoje Cisco ID czy konto na GitHub.

 2. Po zalogowaniu się na platformie kliknij przycisk “Submit”, znajdujący się w menu po prawej stronie.

 3. Wypełnij formularz tworzenia nowego projektu. Będziesz musiał podać nazwę projektu, opis, język programowania i inne szczegóły. Upewnij się, że wybierasz odpowiednią kategorię dla swojego projektu, aby inni deweloperzy mogli łatwo go znaleźć.

 4. Kliknij przycisk “Submit project”, aby zapisać swój projekt i udostępnić go innym deweloperom na platformie.

 5. Po opublikowaniu projektu inni deweloperzy będą mogli przeglądać i pobierać kod, a także oceniać i komentować projekt. 

E-BOOK

Zaczynasz swój pierwszy projekt związany z automatyzacją?

Ten e-book jest dla Ciebie! Zawiera sprawdzone podejście, które realizowałem w wielu projektach. Sprawdź co możesz zrobić, by odnieść sukces!


Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZdradziĆ Ci sekretY udanego projektu automatyzacji?

(link otwiera się w nowym oknie)