Wnioski z wdrożeń automatyzacji w małych firmach

W swojej pracy doradzam i wprowadzam w świat automatyzacji przedsiębiorstwa różnych wielkości. Wyzwania i problemy małych i dużych firm są inne. Wykorzystują one często inne narzędzi i mają do dyspozycji inne budżety. Ponieważ firmy w coraz większym stopniu polegają na technologii, znaczenie automatyzacji sieci znacznie wzrosło. Automatyzacja sieci może pomóc firmom poprawić wydajność operacyjną, zmniejszyć liczbę błędów i zminimalizować przestoje. Jednak wprowadzenie automatyzacji sieci w małych i średnich firmach może być wyzwaniem. Dziś omówię niektóre wnioski wyciągnięte z wprowadzenia automatyzacji sieci w małych i średnich firmach z projektów, w których miałem okazję uczestniczyć.

Start small, grow big

Wprowadzenie automatyzacji sieci może być trudne, zwłaszcza dla małych i średnich firm o ograniczonych zasobach. Zazwyczaj inicjatywa jest oddolna, pochodzi od inżynierów i to oni wdrażają pierwsze zautomatyzowane scenariusze. Tworzą je wygospodarowując na nie czas pomiędzy codziennymi obowiązkami. O zasadzie Start small, grow big mówię od wielu lat. Nie raz przewijała się ona w trakcie moich wystąpień na konferencjach czy webinarach. 

Start Small Grow Big

Rozpoczęcie od małego może pomóc firmom zbudować pewność siebie i rozpęd. Można zacząć od zautomatyzowania kilku podstawowych zadań, takich jak wykrywanie urządzeń czy zarządzanie konfiguracją i zbudowania infrastruktury do wspólnej pracy nad kodem i jego wykonywania. Po zautomatyzowaniu tych zadań można przejść do bardziej złożonych zadań, takich jak monitorowanie sieci lub rozwiązywanie problemów. Tymczasem wiele zespołów IT chce tworzyć od razu wielkie systemy obejmujące każdy aspekt ich pracy. A brakuje im nie tylko czasu ale i umiejętności do jego stworzenia. To prosty przepis na porażkę.

Właściwy wybór projektu w małych firmach

Identyfikacja punktów zapalnych ma kluczowe znaczenie dla powodzenia automatyzacji sieci. Firmy powinny zidentyfikować najbardziej czasochłonne, podatne na błędy i powtarzalne zadania w swoich operacjach sieciowych. Automatyzacja tych zadań może pomóc zmniejszyć liczbę błędów, poprawić wydajność i zwolnić zasoby na inne krytyczne zadania. Automatyzacja czasochłonnych zadań daje też najlepsze “mierzalne” efekty jej wdrożenia. Wystarczy zmierzyć czas wykonania powtarzalnej czynności w sposób manualny i zautomatyzowany. Z prostych wyliczeń wyjdzie nam ile dzięki automatyzacji godzin czy nawet dni pracy w roku mogliśmy przeznaczyć na inne zadania. Jest to jedno z kryteriów wyboru pierwszego projektu do zautomatyzowania.

Opracowanie weryfikacji koncepcji może pomóc firmom przetestować podejście do automatyzacji sieci i zidentyfikować potencjalne wyzwania. Firmy powinny zacząć od małego projektu, takiego jak automatyzacja wykrywania urządzeń, i ocenić wyniki. Może to pomóc firmom zidentyfikować potencjalne problemy i udoskonalić swoje podejście przed zwiększeniem skali. Pierwsza wersja projektu nie musi być od razu tą “produkcyjną”. 

Previous slide
Next slide

Szkolenia wewnętrzne w małych firmach są bardzo potrzebne

Szkolenia z automatyzacji

Zapewnienie szkoleń ma kluczowe znaczenie dla sukcesu automatyzacji sieci. Firmy powinny inwestować w szkolenia dla swoich pracowników IT, aby upewnić się, że posiadają oni umiejętności i wiedzę potrzebne do zarządzania i utrzymania automatyzacji sieci. Może to pomóc firmom zminimalizować błędy i zredukować przestoje. Ale ważne jest też, abyśmy po stworzeniu zautomatyzowanego procesu przeszkolili wewnętrznie wszystkie zainteresowane osoby jak z niego korzystać. 

W jednym projekcie spotkałem się z taką sytuacją, że z napisanego playbooka Ansible korzystały tylko dwie z pięciu osób. Pozostałe nie zostały przeszkolone i nie czuły się pewnie, dlatego nadal wszystkie czynności wykonywały ręcznie. Tworzenie automatyzacji tylko dla siebie mija się z celem.

Podsumowując, wprowadzenie automatyzacji sieci w małych i średnich firmach może być wyzwaniem a wymienione powyżej “grzechy” to tylko wybrane przykłady. Jednak zaczynając od drobnych problemów, identyfikując punkty problemowe, wybierając odpowiednie narzędzia, opracowując weryfikację koncepcji, angażując osoby zainteresowane wdrożeniem automatyzacji i zapewniając szkolenia, firmy mogą z powodzeniem wdrażać automatyzację sieci i czerpać korzyści z poprawy wydajności, zmniejszenia liczby błędów i zminimalizowania przestojów.

E-BOOK

Zaczynasz swój pierwszy projekt związany z automatyzacją?

Ten e-book jest dla Ciebie! Zawiera sprawdzone podejście, które realizowałem w wielu projektach. Sprawdź co możesz zrobić, by odnieść sukces!


Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZdradziĆ Ci sekretY udanego projektu automatyzacji?

(link otwiera się w nowym oknie)