Tworzenie Azure vWAN za pomocą Terraform

Prowadziłem wczoraj webinar, w trakcie którego pokazywałem jak działa usługa Azure Virtual WAN (Azure vWAN). Laboratorium do tego webinaru przygotowałem korzystając z Terraforma. To chyba ostatnio moje ulubione narzędzie do budowania usług w chmurze publicznej – zazwyczaj jest to Azure lub AWS. Podzielę się z Wami skryptem, który utworzyłem.

Terraform i Azure vWAN

Lab przygotowany na potrzeby webinaru jest dość uniwersalny. Wykorzystywałem go wcześniej w prezentacjach i warsztatach dla klientów. Składa się z usługi Azure vWAN, dwóch hub-ów, kilku przyłączonych do nich VNetów (w tym jeden z VNET Peeringiem) oraz połączenia VPN. Jest to prosta topologia pozwalająca zapoznać się z usługą i zaprezentować jej podstawowe funkcjonalności. Topologia wygląda następująco:

Azure vWAN w Terraform

Tworzenie usług na testów czy przeznaczonych do demonstracji w modeli Infrastructure as a Code (IaaC) jest bardzo wygodne. Nie muszę na stałe utrzymywać środowiska testowego w chmurze. Nie ponoszę więc na to zbędnych wydatków. Płacę jedynie za czas, w którym usługa jest mi na prawdę potrzebna. Poza tym zawsze buduję usługę o takie samej konfiguracji i parametrach. I nie muszę jej konfigurować za pomocą Azure Portal ręcznie – nawet zautomatyzowany proces tworzenia trwa ponad godzinę, wyklikiwanie konfiguracji grubo ponad dwie.

Skrypt Terraforma dostępny jest na repozytorium GitHub Szkoły DevNet.


Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZdradziĆ Ci sekretY udanego projektu automatyzacji?

(link otwiera się w nowym oknie)