GitLab - aktualizacja kontenera bazy danych

Ostatnio chciałem dokonać aktualizacji GitLab-a w moim domowym labie. Nie wyszło. Podnosząc wersję oprogramowania GitLab-a, od dwóch lat nie aktualizowałem wersji bazy danych, która jest niezbędna do prawidłowego działania. O ile wersja GitLab 13.1.4 nadal działała z PostgreSQL 9.6.2 (mimo że w dokumentacji jest zapisane, że to od dawna wersja niewspierana), to wersja 13.2 już ze starą bazą uruchomić się nie chciała. Aktualizacja bazy nigdy nie należy do prostych zadań. Pokażę Ci, w jaki sposób ja podszedłem do tego zadania i wykorzystałem dobrodziejstwo kontenerów. Nie jest to metoda zgodna z zaleceniami, które znajdziesz w dokumentacji, ale działa. I moim zdaniem do zastosowań w labie jest najprostsza i najszybsza. Aktualizacja kontenera bazy danych okazała się dzięki temu całkiem szybka i niezbyt skomplikowana.

Jak wygląda GitLab w kontenerach?

Zanim przejdziemy do tego, co musisz zrobić, słówko o tym, jak wygląda GitLab uruchamiany w kontenerach. Wiele osób odpala pojedynczy kontener z całym niezbędnym oprogramowaniem w środku. To błąd i wypaczenie idei konteneryzacji. W moim labie GitLab uruchamiany jest w trzech kontenerach – samo oprogramowanie (gitlab), baza danych (postgresql) oraz baza typu klucz-wartość (redis), która tak naprawdę nie jest używana. 

CONTAINER ID    IMAGE                COMMAND         CREATED       STATUS         PORTS                               NAMES
643912c96826    gitlab/gitlab-ce:13.1.4-ce.0    "/assets/wrapper"    20 hours ago    Up 20 hours (healthy)  0.0.0.0:80->80/tcp, 0.0.0.0:443->443/tcp, 0.0.0.0:30022->22/tcp  gitlab-ce_gitlab_1
7d0a678ecb83    postgres:9.6.2-alpine        "docker-entrypoint.s…"  20 hours ago    Up 20 hours       5432/tcp                             gitlab-ce_postgresql_1
67b638c8d882    redis:3.0.7-alpine         "docker-entrypoint.s…"  21 hours ago    Up 20 hours       6379/tcp                             gitlab-ce_redis_1

Wersje każdego z komponentów są wymuszone statycznie poprzez odwołanie do odpowiedniej etykiety obrazu. Każdy z kontenerów ma też swój własny wolumen (typu persistent volume) na dane. Celem jest aktualizacja kontenera z bazą PostgreSQL z wersji 9.6.2-alpine do 12.3-alpine. Nie możemy tego jednak zrobić przez zwykłe uruchomienie obrazu w nowszej wersji . Baza danych się nie uruchomi. Zobaczymy błąd, który sygnalizuje nam niezgodność wersji samej bazy z wersją oprogramowania. Zatem musimy stworzyć nową bazę i przenieść do niej dane.

Pierwszym krokiem, zarówno bezpieczeństwa, jak i wymaganym do przeniesienia danych jest wykonanie kopii zapasowej bazy. Możemy to zrobić poleceniem docker-compose exec postgresql_1 pg_dumpall -U gitlab > dump.sql albo korzystając z oprogramowania PgAdmin. Ja preferuję drugą metodę, gdyż łatwiej wtedy dane odtworzyć. Robimy backup jedynie bazy gitlabhq_production.

Aby podłączyć się do bazy danych za pomocą PgAdmin, musimy port bazy danych udostępnić na hoście, na którym działa Docker modyfikując konfigurację kontenera w sekcji ports. Ja wystawiłem na porcie hosta 35432, który połączony został z portem 5432 kontenera.

  ports:
   - "35432:5432"

Jak przebiega aktualizacja kontenera bazy danych?

Gdybym miał w skrócie opisać jak wygląda aktualizacja kontenera bazy danych, to proces migracji przedstawiałby się on następująco:

 1. Tworzę kopię zapasową bazy gitlabhq_production 
 2. Tworzę drugi kontener bazy danych korzystając z obrazu w wersji, do której chcę dokonać aktualizacji.
 3. Wiążę kontener z nową wersją bazy z kontenerem oprogramowania GitLab, odłączając jednocześnie starą wersję (bez kasowania danych z dysku)
 4. Uruchamiam stos z usługą GitLab
 5. Pozwalam, aby oprogramowanie GitLab zainicjowało nową bazę w przygotowanym nowym kontenerze i powiązanym z nim wolumenie
 6. Wyłączam kontener z GitLab
 7. Przywracam dane z kopii zapasowej do nowej bazy
 8. Uruchamiam ponownie kontener z GitLab

Detale migracji

Cały proces migracji rozpoczynamy od wyłączenia wszystkich komponentów naszej instalacji. Ja do zarządzania kontenerami w tym przypadku używam docker-compose, więc zmiany w konfiguracji polegają na edycji pliku konfiguracyjnego stosu. 

W pierwszym kroku tworzymy nowy kontener z bazą danych i przypisujemy mu nowy wolumen na dane. W mojej instalacji baza danych uruchamiana była w kontenerze o nazwie postgresql z podłączonym wolumenem postgresql. Nowa baza i połączony z nią wolumen noszą nazwę pgsql. Wszystko, co muszę zrobić, to skopiować całą sekcję konfiguracji kontenera i wolumenu postgresql i zmienić nazwę. Dodatkowo w sekcji image muszę podać etykietę nowej wersji bazy. Oczywiście i w tej bazie muszę udostępnić na zewnątrz port 5432, aby podłączyć się do bazy za pomocą PgAdmin

Po uruchomieniu tak przygotowanego stosu GitLab pomyśli, że ma do czynienia z nową instalacją. Uruchomione zostaną zatem mechanizmy (cookbooki w Chef), które zainicjują bazę, w tym przede wszystkim stworzą odpowiedniego użytkownika i role. Jeżeli spróbujemy odtworzyć z kopii zapasowej dane bez wcześniejszego utworzenia roli, to zobaczymy na ekranie masę informacji o błędach. Ręczne przeniesienie roli moim zdaniem jest zadaniem nietrywialnym, czasochłonnym i wymaga dość dobrej znajomości budowy i obsługi bazy PostgreSQL. Dlatego wolę by GitLab zainicjował te dane od początku. Gdy to operacja ta zostanie wykonana, wyłączamy sam kontener z GitLab-em i odtwarzamy dane. Pamiętajmy, aby odtworzyć tylko bazę gitlabhq_production.

Jeżeli nie zobaczyliśmy żadnych błędów związanych z przywracaniem kopii zapasowej, możemy ponownie uruchomić kontener z GitLab. Warto obserwować logi na konsoli, czy w trakcie tego procesu nie są zgłaszane błędu. U mnie wszystko udało się bezproblemowo i po chwili mogłem zalogować się ponownie do GitLab, ale już z nową wersją bazy.

GitLab - raport wersji komponentów
GitLab - raport wersji komponentów

Podsumowanie

Aktualizacja kontenera bazy danych została wykonana 2 dni temu i na razie nie zauważyłem utraty danych w trakcie migracji ani żadnych nieprawidłowości w działaniu GitLab-a. Dlatego uważam migrację za zakończoną sukcesem. Ale na wszelki wypadek nie usuwam jeszcze starego wolumenu ani kopii zapasowej.

Zaprezentowana metoda, jak już wspomniałem, nie jest opisana w oficjalnej dokumentacji, dlatego jeżeli chcesz ją stosować u siebie, to najpierw wykonaj testy w odizolowanym środowisku.

Plik konfiguracyjny stosu z GitLab-CE zamieszczam na oficjalnym repozytorium Szkoły DevNet. Możesz go pobrać stąd.


Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZdradziĆ Ci sekretY udanego projektu automatyzacji?

(link otwiera się w nowym oknie)