Co robić, gdy skończy się miejsce na / w Cisco Modeling Labs

Chciałem przed chwilą dokonać aktualizacji mojej instalacji Cisco Modeling Labs do najnowszych wersji 2.7. Okazało się jednak, że na głównej partycji skończyło się miejsce. Było to trochę zaskakujące. Wszystkie obrazy jak i wirtualne maszyny przechowuję na zupełnie innym woluminie. Co zajmowało prawie cała przestrzeń dysku?

Dyskożerny kernel

Wszystkie pliki maszyn wirtualnych do topologii jak o obrazy, z których urządzenia w moim labie są uruchamiane przechowywane są na zupełnie zewnętrznym ewolucyjnie montowanym jako /var. Wolumin / służy jedynie do systemowych komponentów. 

Wysycenie głównego woluminu w CML
Wysycenie głównego woluminu w CML

Dlaczego skończyło się miejsce na tym dysku? Niewiele jest rzeczy, które na głównym wolumenie powinny zajmować dużo miejsca. Mogą to być różnego rodzaju pliki tymczasowe, zawartości cache różnych aplikacji, albo pliki związane z jądrem systemu (kernel) i jego modułami. Szybkie wypisanie zainstalowanych pakietów pokazało, że przez ostatnie 2-3 lata trochę tych wersji kernela i modułów na dysku siedziało zajmując ponad 5GB.

Przy każdej aktualizacji stare wersje kernela i modułów nie są usuwane
Przy każdej aktualizacji stare wersje kernela i modułów nie są usuwane

Usuwamy zbędne instalacje kernela w CML

U mnie próba wyczyszczenia za pomocą polecenia apt autoremove nic nie dała. Musiałem zatem podziałać ręcznie. Postanowiłem usunąć wszystkie wersje kernela i modułów poza aktualnie używanym najnowszym wydaniem. Na początek w pliku stworzyłem listę wszystkich zainstalowanych pakietów z kernelem i modułami.

dpkg --list | egrep -i --color 'linux-image|linux-headers|linux-modules' | awk '{ print $2 }' > apt_kernels.txt

Następnie z tej listy odfiltrowałem wpisy odnoszące się do używanej najnowszej wersją kernela. 

grep -v $(uname -r) apt_kernels.txt > apt_kernels_del.txt

Mając tak przygotowaną listę pakietów mogę jednym ruchem wszystkie odinstalować

cat apt_kernels_del.txt | xargs sudo apt purge -y

Tak prezentuje się zajętość dysku po operacji czyszczenia

Zajętość dysku po czyszczeniu

Skończyło się miejsce na głównym dysku. Na szczęście problem ten nie był trudny do rozwiązania.

Previous slide
Next slide

E-BOOK

Zaczynasz swój pierwszy projekt związany z automatyzacją?

Ten e-book jest dla Ciebie! Zawiera sprawdzone podejście, które realizowałem w wielu projektach. Sprawdź co możesz zrobić, by odnieść sukces!


Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZdradziĆ Ci sekretY udanego projektu automatyzacji?

(link otwiera się w nowym oknie)