Jak w każdym języku programowania także w Pythonie znajdziemy ciekawe i zastanawiające konstrukcje składni. Na przykład dziwnie wyglądające *args
i **kwargs
w języku Python. Dziś pokażę Ci w jaki sposób poradzić sobie w sytuacji, gdy wywołujemy funkcję, ale nie wiemy ile argumentów do niej zostanie przekazanych. Z taką sytuacją w świecie automatyzacji infrastruktury mamy do czynienia dość często. Rozwiązanie w tym przypadku jest banalnie proste.
Felieton
Czytaj dalej
5 trendów DevOps, które warto śledzić w 2021
Ten post trendach DevOps w 2021 roku musiał się miesiąc “odleżeć”. Tyle czasu czekał on w kolejce na publikację. Dlaczego? Technologie wokół szeroko rozumianego DevNet (a także DevOps) gnają jak szalone, i może lista ta za pół roku będzie wyglądać zupełnie inaczej. Czekał, gdyż chciałem zobaczyć, czy styczeń sam w sobie nie przyniesie czegoś zaskakującego, co wywróci ją do góry nogami. I choć były zmiany to nie było rewolucji. Poniższe zestawienie ma charakter czysto subiektywny. Patrzę na technologie przez pryzmat infrastruktury, a nie samych aplikacji. Sam DevOps postrzegany jest także coraz częściej już nie przez pryzmat procesów związanych z samą aplikacją i środowiskiem chmurowym, ale szeroko pojętą infrastrukturą IT. Także tą zwirtualizowaną na sprzęcie umieszczonym w firmowych data center.
W moim subiektywnym zestawieniu wartych uwagi trendów DevOps w 2021 roku nie pojawia się żaden język programowania. Nie dlatego, że żaden nie zasługuje na uwagę. Uważam, że znajomość co najmniej jednego języka programowania to obecnie konieczność, a nie trend czy moda. A językiem, który należy znać, jest obecnie Python.
Przez Piotr Wojciechowski, temu
Wtorki z Pythonem
Czytaj dalej
Operatory porównania “==” oraz “is”
Wiele osób zaczynających swoją przygodę z Pythonem jest zafascynowana elastycznością tego języka oraz składnią, która jest dość intuicyjna. Następnie zderzają się z problemem, że za bardzo chcieliby upraszczać, a co za tym idzie nie do końca poprawnie stosują różne operatory. Chyba najczęściej mylnie używane są operatory porównania ==
oraz is
.
Przez Piotr Wojciechowski, temu
Porady
Czytaj dalej
Uruchamiamy skypt Python w Jenkins
Jenkins to elastyczne narzędzie do tworzenia i wykonywania scenariuszy w modelu CI/CD. Scenariusz taki może składać się z przeróżnych kroków, w trakcie których wykorzystujemy zewnętrzne narzędzia takie jak skrypty Pythona. W dzisiejszym artykule zaprezentuję Ci trzy sposoby wywoływania skryptów Python w Jenkins w projektach opisywanych za pomocą zdefiniowanych akcji jak i jako pipeline.
Przez Piotr Wojciechowski, temu