Czy automatyzacja poprawia bezpieczeństwo?
Felieton

Czy automatyzacja poprawia bezpieczeństwo?

Czy wprowadzenie automatyzacji jako elementu zarządzania siecią komputerową i systemami może pomóc poprawić bezpieczeństwo całej infrastruktury IT w firmie? W jaki sposób automatyzacja pozwala nie tylko uchronić nas od wpływających na bezpieczeństwo pomyłek ale i pomóc wykrywać zagrożenia? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Czytaj więcej »
Odkryj biblioteki Python przydatne w automatyzacji
Wtorki z Pythonem

Odkryj biblioteki Python przydatne w automatyzacji

Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami wyjątkowym repozytorium, które zawiera zbiór biblioteki Python przydatne w automatyzacji. Wykorzystasz je w skryptach automatyzujących zarządzanie sieciami komputerowymi. Repozytorium dostępne jest na GitHub Szkoły DevNet dla wszystkich. Jest to projekt, który może zainteresować zarówno początkujących, jak i doświadczonych programistów sieciowych. A co w nim znajdziesz? Szczegóły

Czytaj więcej »
Wnioski z wdrożeń automatyzacji w małych firmach
Felieton

Wnioski z wdrożeń w małych firmach

W swojej pracy doradzam i wprowadzam w świat automatyzacji przedsiębiorstwa różnych wielkości. Wyzwania i problemy małych i dużych firm są inne. Wykorzystują one często inne narzędzi i mają do dyspozycji inne budżety. Ponieważ firmy w coraz większym stopniu polegają na technologii, znaczenie automatyzacji sieci znacznie wzrosło. Automatyzacja sieci może pomóc

Czytaj więcej »
Nowości w Python 3.11
Wtorki z Pythonem

Nowości w Python 3.11

Co prawda Python 3.11 wyszedł w październiku zeszłego roku to dopiero niedawno miałem czas przyjrzeć się nowościom i zmianom w tej wersji języka. Nie ma ich co prawda bardzo dużo, ale niektóre wydają się dość ciekawe i do zastosowania nie tylko przez zaawansowanych programistów. Sam jako domyślny język używam od

Czytaj więcej »
Czym jest DevNet Code Exchange
Narzędzia

Czym jest DevNet Code Exchange

Wśród wielu serwisów udostępniających skrypty automatyzacji warto zwrócić uwagę na Cisco DevNet Code Exchange. Jest to platforma, na której zebrane są stworzone przez Cisco oraz niezależnych developerów i entuzjastów skrypty ułatwiające automatyzację produktów z ekosystemu Cisco. Jeżeli więc pracujesz z urządzeniami tej firmy na co dzień, to powinieneś mieć ten serwis

Czytaj więcej »
Odnawiamy certyfikat portalu SSL VPN na Fortigate za pomocą Ansible
Ansible

Odnawiamy certyfikat portalu SSL VPN na Fortigate za pomocą Ansible

Ostatnio zastąpiłem mojego starego, wysłużonego (i głośnego) Junipera SRX urządzeniem Fortigate 30E. Firewall jest zainstalowany na brzegu mojej sieci domowo-labowej. Zapewnia mi między innymi zdalny dostęp do laba czy przestrzeni dyskowej na NAS. Jedną z kluczowych funkcjonalności jest zatem zdalny dostęp za pomocą SSL VPN. Ponieważ portal SSL VPN jest

Czytaj więcej »
Recenzja kursu Developing Applications Using Cisco Core Platforms and APIs
Recenzja

Recenzja kursu Developing Applications Using Cisco Core Platforms and APIs

Zdobywanie wiedzy i praktyki to ciągły proces. Szczególnie w informatyce, gdzie co chwila musimy poznać nową technologię, urządzenie czy zdobyć inne umiejętności. Możemy uczyć się sami lub sięgnąć po szkolenia. Na platformie Cisco Learning Network znajdziemy kurs Developing Applications Using Cisco Core Platforms and APIs (DEVCOR), który ma pomóc przygotować

Czytaj więcej »
DevOpsDays Kraków 2022
Uncategorized

DevOpsDays Kraków 2022

Już 26-27 kwietnia rusza trzecia krakowska odsłona międzynarodowej konferencji DevOpsDays. Zapowiadają się dwa dni wypełnione praktycznymi prelekcjami na temat DevOps i mnóstwo ciekawych case studies do wysłuchania! Mało tego, możesz liczyć na szerokie grono najlepszych specjalistów, networking oraz niezapomnianę zabawę.

Czytaj więcej »
Network Programmability and Automation Fundamentals
Uncategorized

Network Programmability and Automation Fundamentals

Kolejna pozycja książkowa związana z automatyzacją, która wpadła mi w ręce, to publikacja “Network Programmability and Automation Fundamentals” autorstwa czterech CCIE wydana przez CiscoPress. Jest to już kolejna publikacja CiscoPress poświęcona automatyzacji. Dla kogo książka może być przydatna? Zapraszam do lektury mojej recenzji.

Czytaj więcej »
Egzamin DevNet Professional oczami Roberta Ślaskiego
Konferencje

Robert Ślaski o egzaminie DevNet Professional

W trakcie ostatniej konferencji PLNOG Online 2 porozmawiałem z Robertem Ślaskim z ATENDE o egzaminie Cisco DevNet Professional, który ostatnio zdał. Czym różni się on od DevNet Associate i jak się do niego przygotować? https://youtu.be/3HOGA6XOM9g

Czytaj więcej »