Zakładamy projekt na GitHub i dodajemy go do PyCharm

Nadszedł ten moment, w którym, aby rozpocząć pracę nad moim projektem muszę go założyć. A dokładniej stworzyć dla niego repozytorium kodu źródłowego. CMLNetKit, tak nazwałem swój projekt, będzie publicznie dostępny na platformie GitHub, aby każda zainteresowana osoba mogła z niego korzystać. Jako środowisko do pracy nad projektem będę używał PyCharm, o którym pisałem już wcześniej. Przeprowadzę Cię teraz przez wszystkie kroki niezbędne do utworzenia nowego projektu i stworzenia dla niego środowiska w PyCharm.

Projekt na GitHub, czyli repozytorium

Istnieje kilka sposobów na to, jak możemy zacząć pracować nad nowym projektem. Pierwszym jest jednak zawsze utworzenie nowego repozytorium, publicznego lub prywatnego, na własnym lub publicznym serwerze Git-a. Ja swoje publiczne projekty trzymam na GitHub, dlatego też wybór padł na niego. Ty możesz jednak swoje projekty utrzymywać w publicznej usłudze GitLab. Mój profil i repozytorium projektów znajdziesz tutaj.

Aby prowadzić swoje repozytorium, musisz najpierw stworzyć swoje konto. Następnie w głównym oknie ekranu w prawym górnym rogu ekranu znajdziesz ikonkę, która wygląda jak znak plusa. Gdy na nią klikniemy, to rozwija nam się menu. Wybieramy z niego New repository. Myląca trochę może być opcja New project, która służy do utworzenia tablicy zarządzania projektem, nie zaś repozytorium kodu, które my potrzebujemy.

GitHub - Zakładanie nowego projektu
GitHub - Zakładanie nowego projektu

Pierwszym parametrem, który definiujemy jest, nazwa repozytorium. Opcjonalnie możemy podać też opis, który będzie wyświetlany obok nazwy projektu. Pozwoli on zorientować się innym osobom, do czego nasza aplikacja służy. Następnie wybieramy czy projekt jest publiczny, czy prywatny. Warto w tym miejscu zaznaczyć jeszcze, aby od razu został utworzony w głównym katalogu projektu plik README. Możemy też wybrać licencję, na której będziemy nasz projekt udostępniać. Ja wybrałem GNU GPLv3. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o różnych licencjach, kliknij znajdującą się obok ikonkę. Klikamy Create repository i po chwili zostaniemy do niego przeniesieni. Zobaczymy tam plik z licencją oraz README. W pasku adresu przeglądarki znajduje się adres URL projektu

GitHub - Okno nowego projektu
GitHub - Okno nowego projektu

Na tyn etapie nie ustawiliśmy żadnych parametrów projektu, zajmiemy się nimi w niedalekiej przyszłości.

Projekt w pyCharm

Teraz przyszła pora aby połączyć mój projekt na GitHub ze środowiskiem do programowania (IDE). Jak pewnie pamiętasz z mojego poprzedniego artykułu, ja używam na co dzień pyCharm. Domyślnie ma on zainstalowaną wtyczkę do współpracy z GitHub. Jeżeli została ona wcześniej przez Ciebie zdeaktywowana musisz ponownie ją włączyć. Następnie, aby zapewnić sobie dostęp do projektu z odpowiednimi uprawnieniami musisz najpierw stworzyć odpowiednie powiązania logując się na swoje konto z pyCharm. W tym celu otwórz okno ustawień pyCharm i przejdź do Preferences -> Version Control -> GitHub, kliknij znak plusa i zaloguj się na swoje konto. 

Aby utworzyć nowy projekt na podstawie stworzonego wcześniej repozytorium, w głównym oknie środowiska pyCharm wybieramy Get from Version Control. Następnie z listy po lewej stronie wybieramy skonfigurowane konto GitHub. Wyświetlą się wszystkie nasze projekty – wystarczy, że wybierzemy nasz z listy. W polu Directory wybieramy folder roboczy naszego projektu na naszym komputerze. Na koniec klikamy przycisk Clone.

Klon projektu to nasza lokalna kopia repozytorium, na której będziemy pracowali. Zmiany na niej wprowadzone będziemy następnie przesyłali do serwera GitHub.

Wirtualne środowisko Python

Dobrą praktyką nie tylko w trakcie programowania jest stosowanie wirtualnych środowisk języka Python. W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to kopia wskazanego interpretatora języka, którą zarządzamy. Jest ona niezależna od głównej instancji i bibliotek zainstalowanych jako podstawowe w systemie operacyjnym. W ten sposób wszystkie ustawienia środowiska języka Python, czy zainstalowane biblioteki utrzymujemy w izolowanym wirtualnym środowisku.

Domyślnie nowy projekt nie ma przypisanego żadnego interpretera Python. Aby dodać do projektu venv (to jedna z metod wirtualizacji środowiska interpretera) znajdujemy w dole okna w pasku stanu pyCharm status “<No interpreter>”. Gdy go rozwiniemy, możemy wybrać jedno ze zdefiniowanych środowisk lub za pomocą Add interpreter… utworzyć nowe. Wybieramy tę drugą opcję.

pyCharm - Dodanie nowege interpretera
pyCharm - Dodanie nowege interpretera

Stworzone środowisko jest obecnie pozbawione jakichkolwiek bibliotek, niezbędnych do działania naszej aplikacji. Będziemy je dodawać w miarę potrzeb. Aby nimi zarządzać ponownie z paska stanu okna naszego projektu w pyCharm, rozwijamy menu obsługi interpretera i wybieramy Interpreter settings… W oknie, które się pojawi będziemy zarządzać między innymi zainstalowanymi w naszym venv modułami Pythona.


Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZdradziĆ Ci sekretY udanego projektu automatyzacji?

(link otwiera się w nowym oknie)